LEAD-bolaget SeaPattern, med säte i Linköping, har säkrat en investering på 8 miljoner kronor från Norrsken Launcher för att ta sin innovativa vattenkraftsteknik till marknaden. – Det finns ett enormt behov av lokal och stabil energiförsörjning, säger vd och grundare Niklas Boman

Vattenkraft står idag för drygt 40 procent av Sveriges energimix, men det skulle kunna vara mer. Det menar SeaPattern, som har utvecklat en teknik som kan göra existerande vattenkraftverk 10 procent mer effektiva, utan att behöva bygga ny infrastruktur eller påverka miljön.

Nu har Norrsken Launcher, som endast investerar i 1-3 bolag per år, gått in som investerare i bolaget med ambitionen att skala upp både teknik och affär.

– Det här betyder konkret att vi kommer industrialisera vårt system för den kommersiella marknaden. I praktiken innebär detta att vi kommer anställa ytterligare tio personer i år, med bas i Linköping och Stockholm, där merparten är ingenjörer, säger Niklas Boman.

SeaPattern har varit medlemmar hos LEAD sedan 2021 och ingår även i Sveriges första accelerationsprogram för civil-militär innovation hos LEAD.

– Vi är otroligt stolta och glada över SeaPatterns framgångar. De är ett lysande exempel på hur innovation och forskning kan omvandlas till lösningar med stor samhällspåverkan, säger LEAD:s vd Catharina Sandberg.