East Sweden Capital och Almi Invest investerar 2,5 miljoner kronor vardera i Linköpingsbolaget Synclair Vision, som utvecklar intelligenta kamerasystem och autonomiteknik för försvarsindustrin. Nu ska bolaget växla upp sin närvaro i både Sverige och Ukraina.

LEAD-bolaget Synclair Vision tar in totalt 5 miljoner kronor i sin första externa investering. Kapitalet ska framför allt användas till industrialisering, produktion och fortsatt utveckling av bolagets autonomiteknik. Bolaget siktar också på att öka sin närvaro i Sverige och Ukraina.

– Vi har lagt flera år på att bygga tekniken och nu börjar kundprojekten bli riktiga affärer. Nästa utmaning är att kunna leverera snabbt och i volym, framförallt till Ukraina, säger Carl Wikström, vd och medgrundare av Synclair Vision.

Synclair Vision grundades 2021 av studenter vid Linköpings universitet och utvecklar intelligenta kamerasystem som med hjälp av AI kan analysera bilddata direkt ombord på drönare och andra plattformar. Efter flera år av teknikutveckling går bolaget nu in i nästa fas, med fokus på att skala upp produktionen och möta en växande efterfrågan från försvarsindustrin.

–I försvarsindustrin kan upphandlingar ta lång tid, samtidigt som behoven i fält förändras på veckor. Vi vill bygga ett bolag som klarar båda de verkligheterna, säger Carl Wikström.

– Jag har följt Synclair Vision i drygt ett år och är imponerad av hur teamet navigerar i en komplex bransch. Bolaget passar mycket väl in i East Sweden Capitals portfölj och vi är glada att kunna bidra till nästa fas i bolagets utveckling, säger Björn Persson, Managing Partner på East Sweden Capital.

Synclair Vision är ett LEAD-bolag och har sitt huvudkontor i Linköping.